Rady a tipy – O pohodě rozhoduje materiál vany

Trh nám nyní dává mnohem větší možnosti, než tomu bylo v dobách minulých, ale základní výběr je snadný. Volit můžeme ze dvou nejběžnějších materiálů, které mají své přednosti i nevýhody, a sice klasického lisovaného kovu se smaltovanou úpravou povrchu nebo akrylátu.

Kovová vana nás sice vyjde levněji než akrylátová, její životnost je však výrazně nižší – snadno se otluče nebo poškodí smaltový povrch vany, proto jsou nutné častější opravy, navíc je těžká a špatně izoluje. Naproti tomu akrylátové vany jsou lehké, mají hladký a na dotyk příjemný a teplý povrch, jehož životnost je téměř neomezena. V případě van z akrylátu můžeme navíc vybírat z téměř nepřeberného množství tvarů a barev.

Údržba van se smaltovaným povrchem je téměř bezproblémová, akrylát se čistí též snadno, jen některé agresivní čistící prostředky by mohly napáchat více škody než užitku. To však platí pro oba materiály.

Klasické smaltované vany pořídíme přibližně za dva tisíce korun, u akrylátových van se cena liší v závislosti na tvaru a použitém materiálu – za nejběžnější typy nemusíme vydat více než pět tisíc korun.