Rady a tipy – Volba sprchové vaničky

Nahrazování van v koupelnách sprchami je již dlouhodobě trvající trend. Sprchové kouty a boxy nezaberou oproti vanám příliž místa a spotřeba vody je též výrazně nižší. Mnohdy se zase kloníme ke kompromisu – kombinaci vany se sprchou a vanovou zástěnou. Toto řešení lze navíc nainstalovat na již zabudovanou vanu.

Rozměr sprchové vaničky – Nejčastější současné velikosti jsou 80x80cm , 90x90cm a 100x100cm , ale i 80x100cm a 80x120cm. Pro atypické koupelny je však možné pořídit sprchové vaničky různých rozměru – 75x90cm , 90x160cm.

Tvar sprchové vaničky – Standartně jsou nabízené vaničky obdelníkové, čtvercové, čtvrtkruhové a nebo také pětiúhelníkové či půlkruhové. Vaničky čtvrtkruhové jsou určeny pro umístění v rohu koupelny, ty ostatní lze postavit kamkoli, ovšem v závislosti na tvaru.

Výška sprchové vaničky – Stejně jako rozměr a tvar vaničky je důležitá její výška, ale i výška samotné koupelny. Běžně jsou prodávané vaničky vysoké od 3 do 6cm. Pokud v koupelně nemáte vanu a nechcete ochudit děti o koupání, jsou nabízené hluboké vaničky ve výšce od 28 do 49cm.

Materiál sprchové vaničky – Tradiční klasikou jsou vaničky akrylátové se spodní litou částí. Akrylát je oblíben pro svou lehkost, pružnost a izolační vlastnosti.  Samostatnou kapitolou jsou akrylátové vaničky z ABS (termoplastu) se samonosnou kovovou konstrukcí a nastavitelnými nožičkami. Jednoduchou a rychlou údržbou se zase může pyšnit litý mramor (směs mletého dolomitu a polyesterové pryskyřice) a také keramika. Litý mramor je rovný, pevný a stabilní. Jeho výška pouhých 3cm přitom umožňuje použití vaničky i v bezbariérové koupelně. Keramické vaničky mají zase zcela stálý tvar, odolávají poškrabání a jejich životnost je v podstatě neomezená.