Rady a tipy – Sprchový kout, panel nebo box ?

Sprchový kout si pořizují především lidé, kteří nedisponují velkou koupelnou a nemohou do těchto prostor umístit velikou vanu. Využívají ho také občané staršího věku, kteří již těžce přelézají vysokou hranu vany a mohou mít značný problém s koordinací pohybu. V mnohých případech však oslovuje také zákazníky, kteří mají zkrátka rádi rychlou sprchu…

Sprchový kout bez vaničky – Pokud si zvolíte sprchový kout bez vaničky je nutné,  aby jste znali podmínky jeho správného vybudování a instalaci odtokových žlabů. Jinak Vás po každém sprchování může čekat vytírání koupelny. Ke sprchovým koutům bez vaničky jsou určeny samostatné zástěny se skleněnou nebo plastovou výplní. Otevírání dveří býva posuvné na kolečkách, nebo je řešeno pomocí závěsných pantů.

Sprchový kout s vaničkou – Při výběru sprchového koutu s vaničkou záleží na prostorových možnostech  Vaší koupelny. Sprchový kout si můžete vybrat čtvercový, čtvrtkruhový, obdelníkový a dokonce i pětiúhelníkový. Čtvrtkruhový je ideální do malé koupelny, zabere málo místa. Do obdelníkového koutu se zas pohodlně vejdou dva lidé, proto je vhodný i ke sprchování člověka s omezenou hybností.

Sprchové a masážní boxy :

Rádi byste si pořídili sprchový kout, ale nechcete koupelnu rekonstruovat, zdít a obkládat? Pořiďte si sprchový box. Tuto kompletní sestavu jen zapojíte k teplé a studené vodě a odpadu a můžete se sprchovat. Sprchové boxy se nejčastěji používají v koupelnách, ve kterých by vybudování trvalého sprchového koutu bylo obtížné. Lze je také využít jako dočasné řešení před plánovanou rekonstrukcí koupelny.

Sprchování vám mohou zpříjemnit masážní boxy, které jsou příjemnou alternativou ke sprchovým boxům. Můžete si vybrat mezi boxy s nízkou nebo vyšší vaničkou, která částečně nahradí koupelnovou vanu. Boxy jsou vybaveny hydromasážními tryskami, horní i ruční sprchou, sedátkem a dalšími doplňky, které vám sprchování zpříjemní a usnadní. Z množství modelů si podle vašich cenových možností a očekávaných funkcí můžete vybrat například takový, který vám ve vaší koupelně vytvoří parní lázně.

Nevýhodou je vyšší cena, která se pohybuje od 6.000,- Kč až do 200.000,- Kč a podobnost modelů. Sestavu máte už předem danou a nelze příliš rozhodovat o jednotlivých součástech. Levnější sprchové boxy jsou vhodné spíše jako dočasné řešení. Bývají většinou celoplastové, hůř se čistí a vaničky praskají a vržou.

Sprchový panel :

Sprchový panel je možné využít nejen do sprchového koutu, ale také nad vanu. Nabízí možnost výběru proudu vody z ruční i hlavové sprchy, případně i z bočních spršek. Sprchové panely vám zpříjemní pobyt v koupelně a dodají jí atraktivní vzhled.

Sprchový panel si můžete vybrat rohový, nástěnný nebo univerzální. Vyrábějí se z plastu, skla, hliníku nebo nerezu. Luxusnější modely mohou být obohaceny o dřevěný či kamenný dekor, osvětlení nebo rádio s LCD displayem. Vodu lze regulovat mechanicky nebo digitálně.

Sprchové panely jsou cenově dostupným kompromisem mezi obyčejnou sprchou a dražším hydromasážním sprchovým koutem.