Strasti a slasti panelákových koupelen

Při pomyšlení na panelákovou koupelnu si řada lidí představí malý prostor, do něhož se stěží vejde i to základní, co majitel bytu potřebuje. Přestože to na první pohled nevypadá, poskytují tyto prostory nemalé možnosti a lze s nimi provést řadu změn.

1. Vana Hodně lidí si myslí, že musí mít v koupelně vanu. Není to pravda, často stačí sprchový kout, který zabere méně místa. A přitom i ve sprchovém koutu si lze dopřát, jak běžnou a rychlou očistu těla, tak relaxaci, k tomu slouží jak sedátka, tak hlavně různé sprchové hlavice, ve kterých lze střídat několik proudů vody od jemných kapek po silné určené k masáži ramen a zad.

2. Vana a sprcha v jednom – Pokud trváme na vaně, rozhodně se vyhněme rohovým! I když různé reklamní letáky hovoří o tom, jak je vhodná do malého prostoru, není to pravda. Klasická obdelníková zabere mnohem méně místa a ještě vhodnější jsou do pidikoupelen asymetrické, které se na jedné straně zužují. V této části míváme zpravidla nohy, na které nepotřebujeme tolik prostoru a nešidíme tak pohodlí. Jak klasické, tak tyto vany lze doplnit zástěnou, která nabízí pohodlné sprchování bez toho, abychom musely vytírat celou koupelnu.

3. Barvy dokáží divy – Pokud sladíme naší koupelnu do světlých odstínů – tedy zvolíme bílou, vanilkovou, šedou či krémovou, prostor bude působit opticky větší. Nebojte se lesklých povrchů, prostor se v nich odráží jako v zrcadlech a tím se na pohled zvětšuje.

4. Využijte prostor pod umyvadlem – Pod umyvadlem zbývá vždy volné místo na skříňku, tu lze využít buď na schovávání kosmetických potřeb, čistidel nebo ručníků. Pokud zvolíme skříňku s vyklápěcím košem, dá se tady skladovat i špinavé prádlo.

5. Zrcadlo nahradíme zrcadlovou skříňkou – Pokud nad umyvadlo zavěsíme místo obyčejného zrcadla zrcadlovou skříňku, vyřešíme hned dva problémy. Především zde získáme další úložný prostor a také nebudeme muset vymýšlet osvětlení prostoru nad umyvadlem. Skříňky firmy zpravidla dodávají včetně světel, proto už není potřeba přikupovat další osvětlení. Malá koupelna snese více než jedno zrcadlo. Pokud obložíme nebo polepíme jednu stěnu nebo její část až ke stropu zrcadlem, prostor se rozšíří více než často čekáme.

6. Pračka může být jinde – Výrobci spotřebičů sice nabízejí i miniaturní pračky, které lze postavit i pod umyvadlo, ale nejlepší je, pokud se nám povede pračku zabudovat do kuchyňské linky, tedy pokud i tady nebojujeme s každým centimetrem. Ideální místo pro pračku může být v komoře nebo třeba vestavné skříni, která sousedí s koupelnou. Přivést sem vodu a odpad není ani náročné, ani drahé.